Sprawdzanie faktów przeciwko fałszywym wiadomościom:
Fake newsy to dzieła dezinformacji, które często są prezentowane jak media dziennikarskie. Fake newsy są często wykorzystywane do celów politycznych lub komercyjnych. Co więc można zrobić, aby dowiedzieć się, czy coś jest Fake News?
Można to zrobić na różne sposoby. Do sprawdzania jakości informacji służy tak zwany "CRAAP-Test". Został on opracowany na California State University w Chico. Test oferuje wiele pomocnych pytań pozwalających ocenić, czy informacje są wiarygodne. Oprócz tego testu, więcej pomocnych informacji można znaleźć tutaj:
- Strony internetowe
- Daty publikacji: Dobre źródła często podają datę publikacji artykułu. Informacja ta może wskazywać na jakość i/lub aktualność informacji.
- Autor: Czy autor jest wymieniony? Dobre źródła często wymieniają autora lub inne źródło informacji. Jeśli autor jest wymieniony, często warto dowiedzieć się o nim więcej i sprawdzić, czy często publikuje na ten temat.
- Inne źródła: Czy są wymienione inne źródła? Warto je również sprawdzić i zobaczyć, czy nie zmniejszają one wiarygodności głównego źródła.
- Nadruk: Jeśli istnieje odcisk: Czego można się dowiedzieć o osobach/firmach tam wymienionych?
- Media społecznościowe
- Czy autor ma imię i nazwisko, które wydaje się prawdziwe? Jeśli tak nie jest, wiadomość jest prawdopodobnie wątpliwa. Istnieje również pytanie, czy istnieją dodatkowe informacje na temat nazwy.
- Czy istnieją inne kanały komunikacji, za pośrednictwem których można skontaktować się z tą osobą?
- Na Facebooku istnieje dodatkowa opcja sprawdzenia, czy dana osoba jest zweryfikowana.(https://www.facebook.com/help/196050490547892)
- Od kiedy istnieje ten profil?
- Ilu subskrybentów lub znajomych ma ten profil? Czego można się dowiedzieć o nazwiskach tych osób?
- Wikipedia
- Sprawdź historię wersji: Kto napisał co kiedy?
- Czy można się czegoś dowiedzieć o tych autorach?
- Czy istnieje strona dyskusyjna dla tego wpisu w Wikipedii, z której można wyciągnąć dalsze informacje?
- Sprawdź, jakie źródła zostały podane we wpisie w Wikipedii. Często mogą one również służyć jako dodatkowe źródło informacji.
- E-maile
- Czy wiadomość rzeczywiście pochodzi od określonego nadawcy? W tym celu należy sprawdzić nagłówek wiadomości e-mail. Ponadto można sprawdzić adresy IP i trasy dostawy tam wymienione. Nie jest to jednak łatwe.
- Używaj podpisanych, a w najlepszym razie również zaszyfrowanych wiadomości e-mail. Ponownie, nie jest to takie proste. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.heise.de/ct/artikel/Ausgebootet-289538.html
- Materiały wideo
- Przyjrzyj się uważnie tłu. Krajobraz, budynki, samochody i tablice rejestracyjne, ubrania, ludzie. Czy jest spójne, czy pasuje do odpowiedniego tekstu?
- Czy podobne obrazy można znaleźć za pomocą wyszukiwania wstecznego w wyszukiwarkach obrazów?
- Czy możliwe jest odczytanie metadanych obrazów za pomocą programów graficznych? Czy te metadane są zgodne z zawartością obrazu?
- Nie ma jednak absolutnego zabezpieczenia przed podróbkami lub fałszywymi wiadomościami.
Nie wszystko, co jest napisane w Wikipedii, jest poprawne. Aby sprawdzić dokładność informacji, możesz wykonać następujące czynności:
Fałszowanie wiadomości e-mail jest bardzo łatwe. Dlatego istnieje bardzo wiele fałszywych wiadomości e-mail; jak to sprawdzić?